Close X
  • Home
  • About
  • Ministries
  • Mission
  • Events
  • News
  • Resources
  • X

    Translate

    Close

    The Upper New York Conference of The United Methodist Church


    news

    Clergy Appointments

    Clergy in The United Methodist Church are individuals who serve as elders, deacons, commissioned ministers, and local pastors under appointment of a bishop (full and part-time), who hold membership in an annual conference, and who are commissioned, ordained or licensed. 

    Click here for the full list of the 2018-2019 Clergy appointments 

    Wondering how clergy appointments are made? Click here to read about the process.

    March 6, 2019

    Bishop Mark J. Webb and the Upper New York Conference intend to make the following appointments, effective July 1, 2019.

    Adirondack

    • Penny Brink as a full elder to South Glens Falls UMC effective July 1, 2019.

    Albany

    • Charlie Yang as a full elder to West Sand Lake: Salem UMC in addition to his appointment at Castleton: St. Paul’s UMC effective July 1, 2019.

    Binghamton

    • Carolyn Stow as a full elder to Sarah Jane Johnson Memorial UMC effective July 1, 2019.
    • Harold Wheat as a full elder to Binghamton: Tabernacle UMC effective July 1, 2019.

    Cornerstone

    • Chad Sayers as a full elder to Olean: Christ UMC effective July 1, 2019.

    Oneonta

    • Anna Blinn-Cole as a Provisional Elder to Cobleskill UMC in addition to her appointment at Warnerville UMC.

    Bishop Webb announces the following retirements pending approval of clergy session:

    • W. Alan Delamater - effective July 1, 2019
    • Mary Drake - effective July 1, 2019
    • Daniel Carr - effective July 1, 2019
    • Barbara Brewer - - effective July 1, 2019

    February 20, 2019

    Bishop Mark J. Webb and the Upper New York Conference announce the following ad interim appointments:

    Albany

    • Janet James is appointed as a full elder to Family Leave effective February 16, 2019.

    Niagara Frontier

    • Alberto Lanzot is appointed as a full elder to Akron: First UMC effective February 1, 2019.
    • David Wickins is appointed as a full elder to medical leave effective February 1, 2019 – June 30, 2019.

    Bishop Mark J. Webb and the Upper New York Conference intend to make the following appointments, effective July 1, 2019:

    Albany

    • Andrew Sperry as a full elder to Latham: Calvary.

    Binghamton

    • David R. Wickins as a full elder to Castle Creek/Glen Castle UMC’s.
    • William L. Puckey as an Associate Member to Candor: McKendree/Germany Hill UMC’s.

    Finger Lakes

    • Brian S. Homan as a full elder to Newark: First UMC.
    • Mary Rublee as a full elder to Christ UMC of Locke & Moravia.

    Genesee Valley

    • Todd Goddard as a full elder to Rush UMC.
    • Cathy Hall Stengel as a full elder to attend school.

    Mohawk

    • Michael H. Terrell as a full-time local pastor to Clinton UMC.
    • Casey Bradley as a full-time local pastor to Richfield Springs Christ Uniting Federated Church.

    Northern Flow

    • Anne Bey Canfield as a full elder to Watertown: First UMC.

    Febraury 13, 2019

    Bishop Mark J. Webb announces the extension of two District Superintendents' terms, which incldes extensions for the Rev. Rich Weihing and the Rev. Dr. David Kofahl. Click here to read more. 


    February 6, 2019 Appointment Announcement

    Bishop Mark J. Webb announces the following appointments:

    Binghamton

    • James Collins is appointed to medical leave effective February 1, 2019.
    • Gladys Fortuna-Blake is appointed as a retired elder of another conference interim to Castle Creek and Glen Castle UMC’s effective Feb 1, 2019 – June 30, 2019.

    Genesee Valley

    • Sherri Rood is appointed as a full elder to Penfield UMC effective July 1, 2019.

    Oneonta

    • David Pritchard is appointed as an elder of another denomination to Sherburne UMC effective January 28, 2019.

    Bishop Webb announces the following retirements pending approval of clergy session:

    • Lynn Lockwood – effective January 1, 2019
    • Joy Lowenthal – effective May 1, 2019
    • Jacque Ruth – effective July 1, 2019
    • Mark Harrison – effective July 1, 2019
    • Jeffrey D. Hale – effective July 1, 2019
    • Susan Townsend – effective July 1, 2019
    • Patricia Ann Bush – effective July 1, 2019
    • Jackie Ann Rose Kraft – effective July 1, 2019
    • William Prentice – effective July 1, 2019
    • Diane Prentice – effective July 1, 2019
    • Lauren Swanson – effective July 1, 2019
    • David C. Derk – effective July 1, 2019
    • Frank Loan – effective July 1, 2019
    • Jeffrey Childs – effective July 1, 2019
    • Beth O. Benham – effective July 1, 2019
    • Diane E. DiLuzio – effective July 1, 2019
    • Hyun Joo Yang – effective July 1, 2019
    • Stephen G. Maddox, Sr. – effective July 1, 2019
    • Jessie M. Marafioti – effective July 1, 2019
    • Denise M. Bowen – effective July 1, 2019
    • Eric Kerwath – effective July 1, 2019

    January 21, 2019 Appointment Announcement

    Bishop Mark J. Webb announces the appointment of the Rev. Suzanne Block as a Conference Superintendent to the Cornerstone District effective July 1, 2019. Click here to read more. 


    January 1, 2019 Appointment Announcement

    Bishop Mark J. Webb announces the following appointments:

    Binghamton

    • David A. Larson is appointed as a retired elder from the Wesleyan Church to the Candor: McKendree & Germany Hill UMC’s effective October 7, 2018.
    • Debra Arnold is appointed as a part-time local pastor to Deposit and Hale Eddy UMC’s effective October 12, 2018.

    Cornerstone

    • John Dedloff is appointed as a part-time local pastor to Cherry Creek-Leon UMC effective December 6, 2018.

    Crossroads

    • Elizabeth (Betty) Morey is appointed as a retired elder interim to Fayetteville UMC effective January 1 – June 30, 2019.

    Finger Lakes

    • Patience Kisakye is appointed as a full elder to Port Gibson UMC in addition to her appointment at Lyons and Palmyra UMC’s effective January 1, 2019.

    Mohawk

    • Christiane Depestre is appointed as a part-time local pastor to Perryville/Peterboro effective November 8, 2018.
    • Martha Fischer is appointed as a retired elder as coordinating pastor for Middleville/Newport UMC’s effective January 1, 2019.

    Oneonta

    • Jongdeok Park is appointed as a full-time local pastor to Esperance-Sloansville, Gallupville, and Cobleskill UMC’s effective November 26, 2018.

    September 30, 2018 Appointment Announcement

     

    Bishop Mark J. Webb announces the following appointments:

    Adirondack

    • John Iseman is appointed as a full time local pastor to Schuylerville and Quaker Springs UMC’s effective September 24, 2018.
    • Nina Dickinson is appointed to Long Lake: Calvary UMC in addition to her current appointment at Indian Lake and Blue Mountain Lake effective September 23, 2018.

    Albany

    • Rusingizwa John Bizimana is appointed as a part time local pastor to Albany: Emmaus UMC effective August 1, 2018.

    Binghamton

    • Leon Jicha is appointed as a part time local pastor to Abbott: West Chenango UMC effective July 13, 2018.

    Cornerstone

    • Rebecca Ward is appointed as a part time local pastor to Ripley and South Ripley UMC’s effective August 1, 2018.
    • Westley Tessey is appointed as a part time local pastor to Wesley UMC in addition to his current appointment at East Otto UMC effective August 1, 2018.
    • Linda Harris is appointed as a retired elder to Minetto UMC in addition to her current appointment at Oswego: Trinity UMC.

    Crossroads

    • Sung Ah Choi is appointed as a provisional elder to Marcellus UMC effective September 10, 2018.
    • Roselynn Kingsbury is appointed as a part time local pastor to Onondaga Nation UMC effective September 24, 2018.
    • Rev. Linda Harris, retired elder is appointed Minetto.

    Finger Lakes

    • John Lanni is appointed as a part time local pastor to Vine Valley UMC effective July 23, 2018.
    • Debra Roher is appointed as a part time local pastor to Benton UMC effective July 23, 2018.
    • Robin Blair is appointed as a full elder to Harmony UMC in addition to her current appointment at Ithaca: Forest Home UMC effective August 1, 2018.
    • Marsha King is appointed as a retired local pastor to Moravia UMC effective September 30, 2018.
    • Rebecca Laird is appointed to personal leave of absence as of September 1, 2018.
    • Sung Jun Park is appointed as an elder from the Sam Nam Conference to Homer: First UMC effective September 1, 2018.

    Genesee Valley

    • Cindy Toenniessen is appointed as a full elder to extension ministry as Palliative Care Chaplain at Rochester General Hospital effective July 9, 2018.

    Mountain View

    • Holly Strickland is appointed as a part time local pastor to Elmira: Westside & Webb Mills UMC’s effective September 25, 2018.

    Oneonta

    • Eda Dorosky is appointed as a part time local pastor to Bainbridge UMC effective July 23, 2018.
    • Fred Albrecht is appointed as a retired elder part time to Otego UMC effective September 1, 2018.

    Bishop Webb announces the following retirements pending approval of clergy session:

    • Jan Hubbard effective October 1, 2018
    • Gary Freeland effective July 1, 2019

    With more than 168,000 members, the Upper New York Annual (Regional) Conference of The United Methodist Church comprises 865 local churches and 86 new faith communities in 12 districts, covering 48,000 square miles in 49 of the 62 counties in New York state. Our mission is to “live the Gospel of Jesus Christ and to be God’s love with our neighbors in all places."