2011-2012 Clergy Appointments


Clergy in The United Methodist Church are individuals who serve as commissioned ministers, deacons, elders and local pastors under appointment of a bishop (full and part-time), who hold membership in an annual conference, and who are commissioned, ordained or licensed.

Click here for the full list of the 2011-2012 Clergy appointments - Updated February 3, 2012


Appointment Announcements April 5, 2012

Bishop Marcus Matthews announces the following Appointments as of April 5, 2012:

Adirondack District

  • Patricia Molik is appointed as a Provisional Elder to Trinity UMC, Wilton effective July 1, 2012.
Albany District
  • Holly Nye is appointed as a full elder to Burnt Hills UMC effective July 1, 2012.
Binghamton District
  • Carmen Perry is appointed as a full elder to Binghamton: Boulevard UMC effective July 1, 2012.
  • Nicholas Perry is appointed as a provisional elder to Deposit & Hale Eddy UMC’s effective July 1, 2012.
  • Michael Breunig is appointed as a full elder to Candor: McKendree/Germany Hill UMC’s effective July 1, 2012.
Cornerstone District
  • Carolyn Stow is appointed as a provisional elder to Clymer & North Clymer UMC’s effective July 1, 2012.
Finger Lakes District
  • Ann S. Blair is appointed as a full elder to Red Creek: Westbury & Sterling UMC’s effective July 1, 2012.
  • Robert Searle is appointed as a full elder ¼ time to Red Creek: Westbury & Sterling UMC’s effective March 1, 2012- June 30, 2012.
  • Robert Searle is appointed as a full elder to Extension Ministry as Chaplain at Bath & Canandaigua Veteran’s Administration Hospital effective March 1, 2012.
Genesee Valley District
  • Burton Smith is appointed as a retired elder interim to Springwater UMC effective March 4, 2012 – June 1, 2012.
Mohawk District
  • Jeffrey M. Smith is appointed as a part time local pastor to Cherry Valley UMC in the Mohawk District in addition to his current appointment to Sharon Springs in the Oneonta District.
Bishop Marcus Matthews announces the following retirements as of July 1, 2012 pending approval of Clergy Session:
 
Rocky J. Mitchell

Appointment Announcements February 28, 2012

Bishop Marcus Matthews announces the following Appointments as of February 28, 2012:

Adirondack District

  • Duane Bartz is appointed as a full elder to Ballston Spa UMC effective 1/1/12.
  • Douglas Meyerhoff is appointed as a part time local pastor to Chestertown UMC effective 1/23/12.
  • Terrence Robbins is appointed as a part time local pastor to Lake George: First UMC effective 1/23/12.

Albany District

  • Charles E. Hayes is appointed as a full elder to incapacity leave effective 5/1/12.
  • Edward A. Hackett, Jr. is appointed as a full elder to Gloversville: Foot Hills UMC effective July 1, 2012.

Crossroads

  • Aaron Bouwens is appointed as a full elder to Liverpool UMC and to Associate Director of Connectional Ministries for Congregation Vitality effective July 1, 2012.
  • Elizabeth Quick is appointed as a full elder to Liverpool UMC effective July 1, 2012.
  • Rebecca Laird is appointed as a full elder to Syracuse: West Genesee, Jordan UMC, and Cicero UMC effective July 1, 2012.

Finger Lakes District

  • John McNeill is appointed as a full elder to Ithaca: St. Paul’s UMC effective 7/1/2012.

Genesee Valley District

  • Stephen Michael Cady II is transferred and appointed as a full elder to Rochester: Asbury First UMC effective July 1, 2012.
  • Gerald Metz is appointed as a part time local pastor to Hemlock UMC only effective March 1, 2012.

Mohawk District

  • Rebecca Parry is appointed as a part time local pastor to Lee/Taberg UMC effective January 23, 2012.
  • Jeffrey Hale is appointed as a full elder to Clinton UMC effective July 1, 2012.

Mountain View

  • Vincent Howell, Elder in the AME Zion church, is appointed part time to Elmira: Westside UMC effective 12/1/2011.

Niagara Frontier

  • Evelyn Woodring is appointed as a part time local pastor at Buffalo: South Park UMC only effective 12/15/11.
  • Angela Stewart is appointed as a part time local pastor 25% at Buffalo: Metropolitan UMC effective 1/1/12.
  • Youngjae Jee is appointed as a Provisional Elder to Buffalo: Korean UMC effective 12/4/11.
  • J. Fay Cleveland is appointed interim as a retired elder to Middleport UMC effective 1/1/12-6/17/12.
  • Karen Grinnell is appointed as a full elder to Indian Falls UMC effective 1/1/12.
  • Anthony G. Hipes is appointed as a full elder to Medina UMC effective July 1, 2012.
  • Pamela S. Klotzbach is appointed as a full elder to Batavia: First UMC effective July 1, 2012.
  • Mary Kelly is appointed as a full elder to Buffalo: Central Park UMC effective July 1, 2012.

Northern Flow

  • Joyce Woodcock is appointed as a full elder less than full time (75%) at Watertown: First UMC effective Jan 1, 2012
  • Helen Beck is appointed as a full elder less than full time (75%) at Madrid United/Louisville UCC effective Jan 1, 2012
  • Thomas Jones is appointed as a full elder to incapacity leave effective May 1, 2012.
  • Michael Terrell is appointed as a full time local pastor to Canton UMC effective July 1, 2012.

Oneonta

  • Nancy Hale is appointed as a full elder full time as senior pastor at Norwich: Broad Street UMC effective January 1, 2012

Bishop Marcus Matthews announces the following retirements as of July 1, 2012 pending approval of Clergy Session:

Judy Alderman
Keith Benjamin
John Brittain
Elizabeth Burlew
Russell Hall
David Heise
Charles W. Kessler, Jr.
Kathleen Maker
Karen Marshall
James Maxwell
Sharon L. Schaus
Kenneth Scott
Cynthia VanAllen
Deborah Waldron
Rodger White, Jr.

Appointment Announcements November 15, 2011

Bishop Marcus Matthews announces the following appointments in the Upper New York Area:

Cornerstone District

  • Kenneth Hodgins is appointed as a retired elder to Clymer/North Clymer effective 10/23/11.

Crossroads District

  • Barbara Ann James Carns is appointed as a part time local pastor to Cicero UMC effective 9/7/11.
  • Vernon Lee is appointed as a retired elder interim to Borodino effective 10/1/11-3/31/12.

Finger Lakes District

  • Steve Dewalt is appointed as a part time local pastor to Cayutaville and Alpine effective 10/1/11.

Genesee Valley

  • John Laskowski is appointed as a part time local pastor to Fowlerville in addition to his appointment at Covington UMC effective 8/1/11.
  • David Lubba is appointed as a retired elder to the United Church of Pittsford effective 9/1/11.
  • Alison Schmied is appointed as a part time local pastor to Rush as pastor of Program Development Support effective 9/7/11.
  • Derek Hansen is appointed as a part time local pastor to Rochester: Aldersgate UMC in addition to his appointment at Adams Basin effective 10/1/11.
  • Kelly Carner is appointed as a part time local pastor to The United Methodist Church of Webster effective 10/1/2011.

Mountain View

  • Karin J. Porch is appointed as a part time local pastor to Cohocton UMC effective 10/1/11.
  • Patrick Holder is appointed as a retired elder to Wellsburg UMC effective 10/1/11.

Niagara Frontier District

  • David Wickins is appointed as a full elder to Akron: First UMC effective 10/16/11.
  • Keith Manry is appointed as a full elder to extension ministry as a US Air Force Chaplain Malmstrom Air Force Base in Great Falls, MT effective 10/1/11.

Northern Flow District

  • Thomas Davis is appointed as a full elder to extension ministry as chaplain at the Kaiser Permanente Home Health Hospice of San Diego effective 9/12/11.

Oneonta District

  • Jeff Hale is appointed as a full elder to sabbatical leave 1/1/11-6/30/12.
  • Linda Clemow is appointed as a provisional deacon to family leave effective 9/13/11.

Approved for retirement pending action at clergy session:

  • Elizabeth Stewart as a retired Associate member effective 10/31/11.
  • David Franke as honorable location retired effective 10/18/11.

Appointment Announcements May 10, 2011

Bishop Marcus Matthews announces the following appointments in the Upper New York Area:

Adirondack District

  • Virginia Pierce is appointed as a retired associate member to Ausable Forks UMC effective May 15, 2011.

Albany District

  • Steven M. Smith is appointed as a full elder to Newtonville UMC effective July 1, 2011.
  • Alan Kinney is appointed as a full elder to Schenectady: Eastern Parkway UMC effective July 1, 2011.
  • Camillus Mourice is appointed as a full elder to Johnsonville & Pittstown UMC’s effective July 1, 2011.
  • Deborah O’Connor-Slater is appointed as a full elder to Delmar First UMC effective July 1, 2011.
  • Dee Lowman is appointed as a full elder to the Clifton Park: Shenendehowa UMC as associate pastor effective July 1, 2011.
  • Judith Johnson-Siebold is a full elder appointed to Ravena: Grace UMC effective July 1, 2011.
  • Steven Clunn is appointed as a full elder to an extension ministry as the Coalition Coordinator for the Methodist Federation for Social Action in Washington, DC effective July 1, 2011.
  • Alan Baumback is appointed as a full elder to Schenectady: Rotterdam UMC effective July 1, 2011.
  • Kim Goodrich is appointed as a full elder to Waterford & Clifton Park UMC’s effective July 1, 2011. 
  • Virginia Deyo is appointed as a full elder to Mechanicville & Melrose UMC’s effective July 1, 2011.

Binghamton District

  • Mary Jean Simonin is appointed as a full elder to Apalachin & Whittemore Hill effective July 1, 2011.

Cornerstone District

  • Michael Spell is appointed as a full time local pastor to Laona UMC effective July 1, 2011.
  • Chad Sayers is appointed as a part time local pastor to Napoli UMC effective May 8, 2011.
  • Violet Davidson is appointed as a full elder to Ashville UMC in addition to her appointment at Lakewood UMC effective July 1, 2011.
  • Dena Stevens is appointed as a provisional elder to West Valley UMC effective July 1, 2011.

Crossroads District

  • Yohang Chun is appointed as a full elder to Oswego First UMC effective July 1, 2011.

Finger Lakes District

  • Glynn English is appointed as a part time local pastor to Fleming Federated church effective July 1, 2011.

Genesee Valley

  • Lawrence Wiliford is appointed as a full elder to West Barre & Elba UMC’s effective July 1, 2011.
  • Beth Malone is appointed as a part time local pastor to Nunda & West Sparta effective July 1, 2011.
  • Heidi McGinnis is appointed as a full time local pastor to Dalton UMC effective July 1, 2011.
  • Ann Kemper is appointed as a full elder to Rochester: Covenant UMC effective July 1, 2011.
  • Susan Shafer is appointed as a full elder as senior pastor at Rochester: Asbury First UMC effective July 1, 2011.

Mohawk District

  • Nancy Araujo is appointed as a Full time local pastor to Earlville/Poolville UMC effective July 1, 2011 

Oneonta District

  • Allyson Ellis is appointed as a provisional elder to Oxford & McDonough UMC’s effective July 1, 2011.
  • Lyle Linder is appointed as a retired elder to New Berlin UMC effective July 1, 2011.
  • Mary Ann Linder is appointed as a retired provisional elder to New Berlin UMC effective July 1, 2011.

Appointment Announcements April 15, 2011

Bishop Marcus Matthews announces the following appointments in the Upper New York Area:

Adirondack District

  • Michelle Bogue-Trost is appointed as a full elder to Saratoga Springs UMC effective July 1, 2011.
  • James Fenimore is appointed as a full elder to Saratoga Springs UMC effective July 1, 2011.
Albany District
  • Megan Stowe is appointed as a full elder to Scotia UMC effective July 1, 2011.
  • Douglas Mackey is appointed as a part time local pastor to Schenectady First UMC effective April 1, 2011.
Binghamton District
  • Jane M. Bensley is appointed as a full elder to Vestal Center UMC effective July 1, 2011.
Cornerstone District
  • Timothy Gleason is appointed as a full elder to Findley Lake UMC effective July 1, 2011.
  • Rodney Mileham is appointed as a full elder to East Randolph UMC effective July 1, 2011.
Genesee Valley
  • Wilfredo Juan Baez is appointed as a full elder to North Chili UMC effective July 1, 2011.
Northern Flow District
  • Beth Benham is appointed as a full elder to Gouverneur/North Gouverneur and coordinating pastor at Spragueville UMC effective July 1, 2011. 
Bishop Matthews announces the following Retirements as of July 1, 2011 pending approval at Clergy Session:
  • Rev. Edward Golden
  • Rev. Roy Hansen
  • Rev. Janice Palm
  • Rev. Judith Thistle
  • Rev. Joan Zimmerman


Appointment Announcements April 1, 2011

Bishop Marcus Matthews announces the following appointments in the Upper New York Area:

Adirondack District

  • John A. Martin is appointed as a full elder at Lake Placid Adirondack Community Church effective July 1, 2011.
  • Michael Richard is appointed as a full member of another denomination to Saranac Lake effective March 14, 2011-June 30, 2011.
  • Sharon K. Weber is appointed as a full member of another denomination to Fort Ann United Protestant Church in addition to West Fort Ann effective March 14, 2011-June 30, 2011.

Binghamton District

  • Roger Frederick is appointed as a full elder to Chenango Bridge UMC effective July 1, 2011.
  • Robert G. Wood is appointed as a full elder to Dallas UMC (Susquehanna Conference) starting on July 1, 2011.

Niagara Frontier District

  • Douglas R. Childress is appointed as a Full Elder to Alexander/Darien/Warsaw Immanuel effective July 1, 2011.

Appointment Announcements March 18, 2011

Bishop Marcus Matthews announces the following appointments in the Upper New York Area:

Albany District

  • Daniel H. Ling is appointed as a full elder to First UMC, Schenectady effective July 1, 2011.

Crossroads District

  • Adrienne L. Phillips is appointed as a member of another denomination to Syracuse Christ Community effective July 1, 2011.
  • Genett Timlin is appointed as a full elder to Caughdenoy UMC, Caughdenoy effective March 1, 2011-June 30, 2011.

Finger Lakes District

  • Jeffrey B. Childs is appointed as a full elder to Penn Yan UMC effective July 1, 2011.

Mohawk District

  • Robert Lindsay is appointed as a retired local pastor to Lassellsville UMC effective March 6, 2011.

Niagara Frontier District

  • Cheryl Brown is appointed as a part time local pastor to Lockport: Clinton Street UMC effective March 1, 2011.

Northern Flow District

  • Helen Beck is appointed as coordinating pastor at Raymondville UMC effective March 1, 2011 in addition to her appointment at Madrid/Louisville/Waddington.

Appointment Announcements March 4, 2011

Binghamton District

  • Amy B Gregory is appointed as a full elder to Greene UMC effective Feb. 1, 2011.
  • Brandilynn Craver is appointed as a part time local pastor to Smithville Center in addition to her appointment at North Afton effective Feb. 1, 2011.
Cornerstone District
  • Natalie Hanson is appointed as a full elder to Jamestown: Christ First UMC effective July 1, 2011.
Genesee Valley District
  • Douglas Wilson is appointed as a retired full member part time to Wayland UMC effective 1/24/11.
Mohawk District
  • Moon Ho Kim is appointed as a full elder to Waterville/East Hamilton effective March 1, 2011.
  • Cheryl Anne Burke is appointed as a part time local pastor at Trenton UMC effective Feb. 11, 2011.
  • James Pegan is appointed as a Provisional Elder to Boonville/New Creation Ministries effective July 1, 2011. 
Mountain View District
  • Margaret Knopf is appointed as a part time local pastor at Addison UMC Feb. 12, 2011.
  •  V.H. Stanley Scoville is appointed as a full elder to Wellsville UMC effective July 1, 2011.
Niagara Frontier District
  • Robert J. Norrix is appointed as a full elder to Amherst: Christ UMC effective July 1, 2011.
  •  Larry R. Baird is appointed as a full elder to Grand Island Trinity UMC effective July 1, 2011.
  • Abel Roy is appointed as a full elder to Springville UMC effective July 1, 2011.
Northern Flow District
  • Lori Buno-Taylor is appointed as a part time local pastor at Owls Head UMC effective Feb. 1, 2011.
Oneonta District
  • George Gallandorm is appointed as an Associate Member to Plymouth, Preston, and North Norwich, in addition to his appointment to Sherburne and Smyrna effective July 1, 2011.

Appointment Announcements February 6, 2011

Adirondack District
  •  William Mudge is appointed to the Upper New York Area Cabinet as the Adirondack District Superintendent, effective July 1, 2011.

Albany District

  • Brolin Parker is appointed to the Upper New York Area Cabinet as the Albany District Superintendent, effective July 1, 2011.
Cornerstone District
  • Sherri Rood is appointed to the Upper New York Area Cabinet as the Cornerstone District Superintendent, effective July 1, 2011.
Niagara Frontier District
  • Wayne Butler is appointed to the Upper New York Area Cabinet as the Niagara Frontier District Superintendent, effective July 1, 2011.
Northern Flow District
  • Rebekah Sweet is appointed to the Upper New York Area Cabinet as the Northern Flow District Superintendent, effective July 1, 2011.