Upper New York Annual Conference Staff

 
Upper New York Area Episcopal Office

Bishop's Office


Upper New York Annual Conference Office

Executive Staff Team

Conference Superintendents

Finance

Communications

Information Technology

Connectional Ministries

Benefits/Human Resources

District Offices

Bishop's Office 

Mark Webb

Bishop
(315) 422-5027

Christine Doran

Executive Assistant
(315) 422-5027

Mary Bradley

Office Manager
(315) 422-5027
 
 

Executive Staff Team  

William Gottschalk-Fielding

Director of Connectional Ministries
(315) 424-7878 ext.316

Steve Hustedt

Director of Communications
(315) 424-7878 ext.307

Vicki Putney

Director of HR/Benefits
(315) 424-7878 ext.317

Kevin Domanico

Treasurer
(315) 424-7878 ext.325
 
 

Conference Superintendents 

David Masland

Director of New Faith Communities
(315) 424-7878

William Mudge

Adirondack DS
(518) 584-8214 ,ext.2

Richard Weihing

Albany District Superintendent
(518) 584-8214 Ext.3

David Kofahl

Binghamton DS
(607) 748-0662

Sherri Rood

Cornerstone DS
(716) 665-2423

Darryl R. Barrow

Crossroads DS
(315) 424-7878 ext.312

Richard Barton

Finger Lakes DS
(315) 781-0188

Theodore Anderson

Genesee Valley DS
(585) 340-9525

Sung Ho Lee

Mohawk DS
(315) 797-1777

Cathy Stengel

Mountain View DS
(607) 962-8047

K. Wayne Butler

Niagara Frontier DS
(716) 276-8631

Rebekah Sweet

Northern Flow DS
(315) 535-5149

Jan Rowell

Oneonta DS
(607) 441-5102
 
 

Finance 

Kevin Domanico

Treasurer
(315) 424-7878 ext.325

Mike Weaver

Accountant
(315) 424-7878 ext.315

Pat Toukatly

Accounts Payable Specialist
(315) 424-7878 ext.314

Leah Robinson

Finance Team Support
(315) 424-7878 ext.303

Linda Roseman

Payroll Specialist
(315) 424-7878 ext.326

Beth Dupont

Finance Manager
(315) 424-7878 ext.328

Vicky Jo Colbert

Accounting Support Staff
(315) 424-7878 ext.330
 
 

Communications 

Steve Hustedt

Director of Communications
(315) 424-7878 ext.307

Christian Vischi

Communications Associate
(315) 424-7878 ext.313

Beth DiCocco

Writer/Editor
(315) 424-7878 ext.319

Ashley VanSickle

Multimedia/Web Coordinator, Special Focus: YPM
(315) 424-7878 ext320

Karen Campolieto

Administrative Assistant
(315) 424-7878 ext.304
 

Information Technology

Clyde Wolford

Director of IT
(315) 424-7878 ext.322

Dan Wistrup

IT Support Specialist
(315) 424-7878 ext.323
 

Connectional Ministries 

William Gottschalk-Fielding

Director of Connectional Ministries
(315) 424-7878 ext.316

Aaron Bouwens

Director of Vital Congregations
(315) 457-5180

Cherish McGowan

Administrative Assistant
(315) 424-7878 ext.324

Mike Huber

Director of Camp and Retreat Ministries
(315) 424-7878 ext.308

Joan Newlon

Executive Assistant - Camp and Retreat Ministries
(315) 424-7878 ext.309

Anne Hutchins

Administrative Assistant - Camp and Retreat Ministries
(315) 424-7878 ext.312

Kevin Dunn

Assistant Director - Casowasco Camp & Retreat Center
(315) 364-8756

David Riddell

Director - Asbury Camp & Retreat Center
(585) 237-5262

Jim Daly

Director - Skye Farm Camp & Retreat Center
(518) 494-7170

James Krager

Director - Sky Lake Camp & Retreat Center
(607) 467-2750

Aliechia Post

Director - Findley Camp & Retreat Center
(716) 769-7146

Beki Wachob

Co-Director - Aldersgate Camp & Retreat Center
(315) 348-8833

Luke Wachob

Co-Director - Aldersgate Camp & Retreat Center
(315) 348-8833

Demetrio Beach

Director of Program and Outreach for Camp & Retreat Ministries

Diane Miner

Resource Center Director - Endicott
(607) 757-0608

David Woodcock

Flood Recovery Coordinator
(315) 263-0153

Sylvia Reimer

Volunteer in Mission Coordinator
(315) 778-5074

Karen Campolieto

Administrative Assistant
(315) 424-7878 ext.304
 
 

Benefits/Human Resources 

Vicki Putney

Director of HR/Benefits
(315) 424-7878 ext.317

Linda Houmiel

Clergy Care Assistant
(315) 424-7878 ext.306

Julie Valeski

Receptionist/Support Services Clerk
(315) 424-7878 ext.300

Debi Marshall

Human Resources Generalist
(315) 424-7878 ext.302
 
 

District Offices 

Carrie Boyer

Administrative Assistant - Adirondack
(518) 584-8214 ,ext.2

Maxine Getty

Administrative Assistant - Albany District
(518) 584-8214

Rosemary DiIorio

Administrative Assistant - Binghamton
(607) 748-0662

Chad Sayers

Administrative Assistant - Cornerstone District
(716) 665-2423

Chandani Diaz

Administrative Assistant - Finger Lakes District
(315) 781-0188

Betsy O'Flynn

Administrative Assistant - Genesee Valley District
(585) 340-9525

Cynthia Muder

Administrative Assistant - Mohawk District
(315) 797-1777

Patricia Gridley

Administrative Assistant - Mountain View District
(607) 962-8047

Anne Hutchins

Administrative Assistant - Crossroads District
(315) 424-7878 ext.312

Jennifer Brown Terrell

Administrative Assistant - Northern Flow District
(315) 535-5149

Teresa Wood

Administrative Assistant - Oneonta District
(607) 441-5102

Julie Maciejewski

Administrative Assistant - Niagara Frontier
(716) 276-8631